Szkolenie wstępne BHP to pierwsze i obowiązkowe szkolenie, które każdy nowy pracownik musi przejść przed rozpoczęciem pracy. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez wcześniejszego odbycia tego szkolenia.
W pierwszym dniu pracy pracownika, pracodawca ma obowiązek zorganizować szkolenie wstępne. Szkolenie to składa się z dwóch części:
Instruktaż ogólny przeprowadzany jest przez specjalistę ds. BHP lub pracodawcę, który posiada odpowiednie uprawnienia. Obejmuje on podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie BHP oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.
Instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest przez pracodawcę lub wyznaczoną osobę z kadry kierowniczej. Dotyczy on specyficznych zagrożeń związanych z konkretnym stanowiskiem pracy, na które pracownik został zatrudniony. Instruktaż ten obejmuje również zapoznanie pracownika z obsługą narzędzi, maszyn i urządzeń, a także z procedurami awaryjnymi.
Po ukończeniu szkolenia wstępnego, pracownik otrzymuje "kartę szkolenia wstępnego", która stanowi zaświadczenie o jego odbyciu.
Ważność szkolenia wstępnego wynosi od 6 do 12 miesięcy od dnia zatrudnienia, w zależności od rodzaju stanowiska. Po tym okresie, pracownik musi przejść szkolenie okresowe, aby odnowić i uaktualnić swoją wiedzę z zakresu BHP.